Biochirurgia (larwoterapia)

Co to jest biochirurgia (larwoterapia)?

Larwoterapia zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej z powodzeniem stosowana jest w wielu krajach między innymi w Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech. W Polsce powstają kliniki prywatne, które z powodzeniem stosują tę metodę leczenia. W biochirurgii wykorzystuje się larwy muchy plujki, która nie posiadając aparatu zębowego, swoją wydzieliną powoduje rozpuszczanie martwej tkanki a następnie wysysanie roztworu jako pokarmu. W ten sposób larwy much usuwają martwą tkankę precyzyjniej niż może to zrobić chirurg. Ponadto wydzielina odchodów z larw także ma działanie lecznicze na otwarte rany. Z larwoterapii często korzystają osoby uczulone na antybiotyki lub osoby na antybiotyki odporne, których w dzisiejszym społeczeństwie znacznie przybywa.

Zastosowanie

Larwoterapia daje bardzo dobre efekty w oczyszczaniu martwicy z ran u chorych ze stopą cukrzycową, z owrzodzeniami podudzi, z ranami odleżynowymi jak również przy różnego rodzaju ranach urazowych jak i zakażeniach układu kostnego czy zainfekowanych ran pooperacyjnych.

Przebieg zabiegu

Zabieg ustala się z pacjentem na ściśle określony dzień i godzinę ze względu na krótką żywotność larw, które są wyhodowane w warunkach laboratoryjnych bez dostarczenia im jakiejkolwiek pożywki.
Zabieg polega na nałożeniu szczelnego opatrunku z larwami. Opatrunek pozostaje na ranie około 72 godziny. Opatrunek zdejmuje osoba, która go założyła Zdjęcie opatrunku następuje u pacjenta w domu lub w gabinecie, oraz zaopatrzenie ramy.

Wymagania od pacjenta

Podczas noszenia opatrunku pacjent będzie odczuwał swędzenie a następnie ból, który może być uciążliwy. Przed zabiegiem wskazana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu w celu ewentualnego doboru środków przeciwbólowych.

 

Informacje dodatkowe

Ponieważ gabinet nie prowadzi działalności badawczej ani naukowej nie posiadam własnych publikacji na temat leczenia pijawkami i larwami jak również stosowania ich w kosmetologii. Dbając o dobro pacjenta jak i szanując jego prywatność, kierując się także Ustawą o Ochronie Danych Osobowych, nie umieszczam na stronie zdjęć z przebiegu terapii, oraz jej efektów. Więcej informacji na wyżej wymienione tematy mogą państwo przeczytać na oficjalnych stronach internetowych wpisując słowa kluczowe np. leczenie pijawkami, larwoterapia czy też stopa cukrzycowa – larwoterapia.

UŚMIECH ZDROWIA

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. 1 Maja 14

Umów się na wizytę

+48-781 877 774

Wyślij wiadomość

krystynadajek@wp.pl